POGOSTA VPRAŠANJA, KI NAM JIH ZASTAVLJATE
Če ste poleti bolj malo doma in nimate časa za zalivanje sadik v loncih in koritih, je najbolj primerno, da izberete takšno, ki je zelo trpežna za takšne razmere. Da zdrži dlje časa brez vlage in da ji vroče sonce ne škodi. Za takšne razmere so najbolj primerni borovci, nekateri brini, sivka, rožmarin, nandine in ostale. Listavci potrebujejo več vlage in se na vročem soncu hitreje izsušijo! Zelo pomembno je tudi da izberete dovolj velik lonec ali korito in iz primernega materiala. Rastline v plastičnih in tankih kovinskih koritih se izsušijo prej kot v glinenih, lesenih, ali betonskih.
Preden svetujemo, za katero sadiko naj se stranka odloči, je pomembno, da odgovori na naslednja vprašanja:
- Kako visoko živo mejo si želi?
- Koliko hitro bi se radi zaprli?
- Ali si želi zimzeleno živo mejo?
- Naj bo živa meja stroga, togih linij ali bolj naravno rastoča?
- Koliko časa imate za vzdrževanje žive meje?
- Koliko denarja imate namen potrošiti za živo mejo?
- Če želite visoko, čim višjo mejo in si želite, da bi se čim hitreje zaprli pred pogledi in to tudi pozimi, boste izbrali primeren klek, pacipreso ali zimzeleno grmovnico –Lovorikovec, Photinijo, Brogovito.
- Če bi radi najbolj ugodno varianto, boste gotovo izbrali liguster ali gaber.
- Če bi radi imeli nizko, barierno živo mejo boste izbrali nizkorastoče, kroglaste kleke ali pušpan, kosteničevje, bodiko s katerimi ne bo veliko dela.
- Če bi radi imeli zelo ozko mejo boste izbrali stebraste oblike rastlin
- Če imate malo časa za vzdrževanje žive meje, boste izbrali sadike, ki jih ni potrebno obrezovati in same držijo ožjo
- Če želite imeti prosto rastočo živo mejo, bolj naravno, boste izbrali različne grmovnice, ki se dopolnjujejo v cvetenju, različnih listih in različnih vejah. Pri takšni živi meji morate paziti, da jo boste redno pomlajevali!
Sadike ob sajenju lahko gnojimo le z organskimi gnojili, najbolje s hlevskim gnojem. Nikakor pa ne smemo ob sajenju uporabljati mineralnih gnojil, saj bi nam sadiko uničilo.
Tudi pozimi je potrebno zalivati sadike, če je mila zima, brez padavin, pa čeprav so nizke temperature! Posebej moramo biti pozorni na sadike v loncih ali koritih, ker se le- te še hitreje izsušijo! Če je zunaj sneg, je za sadike dovolj vlage, le za tiste ne, ki so pod streho. Tem nasujemo okoli malo snega, ki se bo počasi topil in jim dajal potrebno vlago.